Reality pro Hodonín a okolí

O službách inspektorů nemovitostí se v České republice začíná mluvit čím dál častěji. Pořád je tu však velká většina lidí, kteří při koupi nemovitosti spoléhají na to, že jim developer nebo předchozí majitel nic nezatajuje. To je ovšem sázka do loterie.

“Například všechny byty, ve kterých jsme kdy prováděli inspekci, byly rozměrově menší, než bylo uvedeno ve smlouvě. U nových nemovitostí přitom rozdíly v ceně mohou být až ve statisících,” potvrzuje tento trend Pavel Rychnovský, odborník na inspekce nemovitostí ze společnosti Inspektor Nemo. Celkový počet vad se přitom u nových nemovitostí pohybuje průměrně kolem padesáti.

Poradit se s odborníkem je nejlepší ihned při přebírání nemovitosti. V takovém případě je totiž možné u nové nemovitosti na vady upozornit developera a vyžádat si jejich odstranění.

Podobné je to i u koupě staršího bytu nebo domu, kdy vám odborník dokáže přesně říct v jakém je daná nemovitost stavu a odhadnout náklady na případnou rekonstrukci. Vy tak můžete s prodávajícím lépe vyjednávat o ceně nebo se rozhodnout, jestli se spíše nevyplatí poohlédnout se jinde.

Mezi vady, u kterých vám odborník doporučí se koupě raději vzdát, patří například velká vlhkost spodní stavby nebo popraskané stěny, které často musí zkontrolovat také statik.

“Největším problémem je totiž fakt, že po vypršení záruční lhůty u nových nemovitostí už u prodávajícího absolutně žádné vady neuplatníte. Jako nový majitel je musíte opravit na vlastní náklady. A ty se pohybují v řádu desítek až stovek tisíc korun. Ještě horší je to u starších nemovitostí. Tam je uplatnění vad a jejich odstranění na náklady prodávajícího prakticky nemožné,” dodává Rychnovský.

Mezi nejčastější vady ve všech nemovitostech patří opačně skloněné parapety, po kterých poté stéká voda směrem k oknu a dále do celé stavby. Špatně instalovaná topná tělesa, která nejdou odvzdušnit a netopí vůbec nebo jen špatně. Dále také křivé obklady a dlažby, plísně, praskliny nebo i výskyt azbestu u starších staveb.

Často také ovšem nastává úplně opačná situace. A to když lidé chtějí ještě během záruční doby reklamovat něco, co vlastně vada není. Jako třeba kondenzaci vodní páry na oknech nebo zdech. Ta je ve velké většině případů způsobená tím, že se v bytech málo větrá a nadměrná vlhkost vzniká běžnými činnostmi, jako je praní a sušení prádla, vaření, sprchování nebo zalévání květin.

Průměrně pak trvá až půl roku, než se pravidelným větráním vlhkost sníží na běžnou úroveň. Prakticky neřešitelnými problémy jsou ovšem třeba hluk od sousedů či z chodeb nebo šramot ze strojovny výtahu.

Inspektoři se zabývají inspekcí nemovitostí, tedy zjišťováním reálného stavu bytů a domů. Tak, aby nový majitel nemovitost přejímal v pořádku a bez rizika budoucích vysokých plateb za opravy vad, které nezpůsobil.

Technici při kontrole nemovitosti během 2-3 hodin (v závislosti na její velikosti) zdokumentují rovinnost všech povrchů, délkové rozměry, vlhkost, tepelné mosty, hluk, ale i kvalitu všech řemeslných prací. Stav podlah, oken, parapetů, dveří, prahů, obkladů a dlažeb, topných těles, elektrických rozvodů či ventilace.

Reality Zahradník spolupracují s opravdovým odborníkem v oblasti inspekce domů.

 

 

 


Uvítám Vaše komentáře zde: