Reality pro Hodonín a okolí

Výše nájemného se už nebude určovat na základě map místně obvyklého nájemného, které vytvářely obce.

 

Vláda na svém zasedání vyhověla požadavku ministerstva financí a ministerstva vnitra a vypustila tento bod z prováděcího předpisu k novému občanskému zákoníku, který předložilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).  Tento úřad chtěl takzvané cenové mapy zachovat, protože je považoval za jednu ze zásadních možností, jak zjistit srovnatelné nájemné. Nakonec však tato metoda z prováděcího předpisu zmizela. “Z diskuse vyplynulo, že v podstatě není žádná jednotná metodika, jak ty cenové mapy vznikají,” vysvětlil premiér v demisi Jiří Rusnok hlavní důvody, proč z návrhu zmizely.

Zůstávají tak dva způsoby, jak se bude určovat srovnatelné nájemné v daném místě, pokud se pronajímatel a nájemce nedohodnou – podle znaleckého posudku nebo podle nájemného v bytech obdobných parametrů ve stejné lokalitě a kvalitě, sdělil ČTK ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl.

 

Ani nový prováděcí předpis nemění základní předpoklad, že výše a změna nájemného se prvotně ujednává dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. Až v případě, že se nedohodnou, stanoví výši nájemného soud.


Uvítám Vaše komentáře zde: